İzlanda

Genel Bilgiler

Hem toprak büyüklüğü hem de nüfus bakımında dünyanın en küçük ülkeleri arasında  yer alan İzlanda, Kuzey Atlantik, Arktik Okyanusu ve Orta Atlantik sırtının birleştiği noktada, strateji konuma sahip bir ada ülkesidir. Avrupa ve Kuzey Amerika kıtalarını birbirinden ayıran Atlantik yarığının bir ucu olan Silfra Yarığı da İzlanda’da yer almaktadır.

Adanın büyük bir bölümüne el değmemiştir, bazı bölgelere isim bile verilmemiştir bu yüzden. Adanın tüm su kaynağı jeotermal kaynaklardan geldiği için sülfat kokmaktadır. 

Adanın %10’u buzullarla kaplıdır ve adada toplam 130 volkan bulunmaktadır. Adanın sadece %1’lik kısmı ekilebilir tarıma elverişli olduğundan asıl geçim kaynağı her zaman balıkçılık olmuştur. İsmi “Buz Ülke” anlamına gelse de sıcak su akıntıları sebebi ile ılıman bir iklime sahiptir. Eğitim düzeyi oldukça yüksek olan ülkede herkes okuma yazma bilir. 

Toplam 23 bölge ve 14 şehirden oluşan İzlanda’nın başkenti Reykjavik’tir Başkentten sonra en büyük şehirler Kopavagur ve Akureyri’dir. Yaklaşık 320.000 kişilik bir nüfusa sahip İzlanda’nın resmi dili İzlandaca, yönetim biçimi ise Parlamenter Cumhuriyet’dir. Nüfusun neredeyse yarısı Reykjavik’te yaşamaktadır. Ülke başına düşen milli gelir açısından dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan İzlanda’nın para birimi İzlanda Kronası’dır.

İzlanda Nato’ya üye olup da ordusu bulunmayan tek ülkedir.

İzlanda'yı neden görmeliyim?

Kuzey’in en masalsı detinasyonlarından biri olan İzlanda, size unutamayacağınız bir seyahat sunuyor.
Game of Thrones, Interstellar, Star Wars gibi onlarca ünlü film ve dizinin çekildiği yerleri gezebilir, Avrupa’nın en büyük buzulu Vatna, 15’i aktif 130 volkan ve yüzlerce irili ufaklı şelale arasında kaybolabilirsiniz.

Silfra Yarığı’nın da içinde bulunduğu Thingvellir Milli Parkı’nın bir tarafı Kuzey Amerika diğer tarafı ise Avrupa kıtasındadır. Bu muhteşem parkı sunduğu görsel şöleni hafızanıza kazıyabilirsiniz.

Halkın %85’inin Elf’lere inandığı topraklarda olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Dünyanın en nadir görülen kuş türü olan Puffin ve ada dışına çıkarılması yasak olduğu için başka hiçbiryerde göremeyeceğiniz İzlanda Atı ile aynı karede yer alabilirsiniz.

Aurora Borealis olarak adlandırılan kuzey ışıkları belki de bu sebeplerin en önemlisidir. Doğru tarihte giderseniz kuzey ışıklarının altında geçireceğiniz saatler size tarifi zor bir deneyim yaşatabilir.

Önemli Noktalar

  • Hallgrimskirkja Kilisesi
  • Höfði Evi
  • Althingishusid
  • Thingvellir Ulusal Parkı
  • Geysir
  • Skógafoss Şelalesi
  • Black Sand Beach
  • Blue Lagoon
  • Hveragerdi
  • Fridheimar Serası
API key not valid, or not yet activated.
API key not valid, or not yet activated.

Turlar

İzlanda Turu – Ateş ve Buzun Diyarı İzlanda’da Kış
5 Gece / 6 Gün
18 Şubat 2020
23 Şubat 2020
Karla kaplı İzlanda'da muhteşem bir maceraya hazır mısınız? Gündüzü ve gecesi farklı bir görsel şölen İzlanda Turu'nda sizi bekliyor.
İzlanda Turu – Masal Diyarı İzlanda’da İlkbahar
5 Gece / 6 Gün
14 Nisan 2020
19 Nisan 2020
İlkbaharın ilk renkleriye birlikte İzlanda'da muhteşem bir maceraya hazır mısınız? Gündüzü ve gecesi farklı bir görsel şölen sizi bekliyor.
İzlanda Turu – Şeker Bayramı’nda İzlanda
5 Gece / 6 Gün
24 Mayıs 2020
29 Mayıs 2020
Şeker Bayramı'nda İzlanda'da muhteşem bir maceraya hazır mısınız? Gündüzü ve gecesi farklı bir görsel şölen sizi bekliyor.
İzlanda Turu – Masal Diyarı İzlanda’da Rengarenk Yaz
5 Gece / 6 Gün
23 Haziran 2020
28 Haziran 2020
Yazın renkleriye birlikte İzlanda'da muhteşem bir maceraya hazır mısınız? Gündüzü ve gecesi farklı bir görsel şölen sizi bekliyor.
İzlanda Turu – Masal Diyarı İzlanda’da Rengarenk Yaz
5 Gece / 6 Gün
31 Temmuz 2020
5 Ağustos 2020
Yazın renkleriye birlikte İzlanda'da muhteşem bir maceraya hazır mısınız? Gündüzü ve gecesi farklı bir görsel şölen sizi bekliyor.
İzlanda Turu – Masal Diyarı İzlanda’da Sonbahar
5 Gece / 6 Gün
22 Eylül 2020
27 Eylül 2020
Sonbahar'ın muhteşem renkleri bu benzersiz İzlanda Turu'nda sizi bekliyor. Sonbahar, kendine has coğrafi özellikleri olan İzlanda'da daha güzel!

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
E-posta